piątek, 07.12.2018

„Szlakiem Emancypantek i Patriotek” – podsumowanie projektu

Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” zaprasza na podsumowanie projektu pt. „Szlakiem Emancypantek i Patriotek”
Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” zaprasza na podsumowanie projektu pt. „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” materiał nadesłany

W roku 2018 obchodzono nie tylko 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale również 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Z tej okazji Muzeum „Arsenał” realizowało projekt pt. „Szlakiem Emancypantek i Patriotek”, którego podsumowanie odbędzie się 14 grudnia.

Projekt pt. „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” nawiązywał do 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Jego głównym punktem była wystawa „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku”, pokazująca kobiety, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę – nie tylko o niepodległość, ale także o równouprawnienie.

Polki aktywnie angażowały się w działalność niepodległościową uczestnicząc w powstaniach narodowych, wspierając legionistów w czasie I wojny światowej, prowadząc działalność konspiracyjno-bojową, organizując tajną oświatę, walcząc piórem o zachowanie tożsamości narodowej – napisano w zaproszeniu, które dotarło do naszej redakcji. Jak czytamy dalej, „równolegle do tych działań rozwijał się w Polsce ruch emancypacyjny, którego aktywistki działały na wcześniej wymienionych polach”.

Projekt „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” został zrealizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Podsumowanie projektu odbędzie się 14 grudnia (piątek) o godz. 13.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”. Na uroczystość zaprasza Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego. Wstęp wolny.

  • Kiedy: 14 grudnia (piątek), godz. 13.00
  • Gdzie: Muzeum „Arsenał” (Zamość, ul. Zamkowa 2)
  • Bilety: Wstęp wolny
  • Organizatorzy: Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”
© autor/źródło: nadesłane; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: