W roku 2018 obchodzono nie tylko 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale również 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Z tej okazji Muzeum „Arsenał” realizowało projekt pt. „Szlakiem Emancypantek i Patriotek”, którego podsumowanie odbędzie się 14 grudnia.

Projekt pt. „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” nawiązywał do 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Jego głównym punktem była wystawa „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku”, pokazująca kobiety, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę – nie tylko o niepodległość, ale także o równouprawnienie.

Polki aktywnie angażowały się w działalność niepodległościową uczestnicząc w powstaniach narodowych, wspierając legionistów w czasie I wojny światowej, prowadząc działalność konspiracyjno-bojową, organizując tajną oświatę, walcząc piórem o zachowanie tożsamości narodowej – napisano w zaproszeniu, które dotarło do naszej redakcji. Jak czytamy dalej, „równolegle do tych działań rozwijał się w Polsce ruch emancypacyjny, którego aktywistki działały na wcześniej wymienionych polach”.

Projekt „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” został zrealizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Podsumowanie projektu odbędzie się 14 grudnia (piątek) o godz. 13.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”. Na uroczystość zaprasza Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego. Wstęp wolny.

Najnowsze zapowiedzi

fot. Adrian Such (archiwum)

VI Orszak Trzech Króli w Zamościu – trasa, program

6 stycznia ulicami Zamościa przejdzie VI Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Publikujemy trasę i szczegółowy program Orszaku.

materiał nadesłany

„Walczymy razem z Sebastianem” – turniej w Zamościu

Jak co roku, 26 grudnia w hali OSiR w Zamościu odbędzie się Świąteczny Charytatywny Turniej Piłkarski, tym razem pod hasłem „Walczymy razem z Sebastianem”. Co w programie?

materiał nadesłany

„Andersen Tawil” – wystawa Oliwii Kwiatkowskiej

Młodzieżowa Pracownia Fotografii „Negatyw”, Zamojski Dom Kultury oraz autorka Oliwia Kwiatkowska zapraszają na otwarcie wystawy fotografii pt. „Andersen Tawil”.

fot. Alicja / pixabay.com (archiwum)

Spotkanie wigilijne dla osób samotnych i bezdomnych

19 grudnia w Zamościu odbędzie się uroczyste spotkanie wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

materiał nadesłany

PWSZ Zamość vs RKS Cukrownik S.Instal Chybie

W najbliższą sobotę (14.12) w Zamościu odbędzie się mecz I ligi tenisa stołowego kobiet – PWSZ Zamość zmierzy się z RKS Cukrownik S.Instal Chybie.