Zamojska Grupa Fotograficzna i Restauracja Morandówka zapraszają na wystawę zdjęć Tadeusza Adamczuka pt. „Natura jest piękna (HDR)”. Czym jest HDR? Wyjaśniają to organizatorzy w zaproszeniu na wernisaż.

Nasz świat jest pełen kontrastów. Nie tylko tych natury egzystencjalnej, ale i tych o dosłownym znaczeniu, czyli kontrastów świetlnych. Fotografując, niejednokrotnie napotykamy na problem jednoczesnego „pomieszczenia” na zdjęciu szczegółów tonalnych: jasnych fragmentów oraz miejsc ciemnych. Szczególnie ma to miejsce w fotografii cyfrowej, gdzie pojemność tonalna teraźniejszych matryc nie jest za wielka. Na pomoc w opanowaniu tego zjawiska przychodzi właśnie technika HDR. Jest to (…) metoda wykonywania zdjęć o poszerzonym zakresie tonalnym, gdzie tzw. światła jak i cienie posiadają wyraźny rysunek i mnogość detali. Technicznie osiąga się to przez fotografowanie tej samej sceny trzykrotnie, ale o różnych ekspozycjach. Oprócz zdjęcia naświetlonego prawidłowo, musi być takie same zdjęcie bardzo jasne, a także wersja bardzo ciemna. Te trzy składowe odpowiedni program komputerowy do HDR montuje na ostateczny obraz – czytamy w zaproszeniu.

Informacje o autorze

Tadeusz Adamczuk urodził się w Zamościu. Z zawodu jest muzykiem (gra jako skrzypek w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego), z zamiłowania fotografem. Swoim hobby zajmuje się od dzieciństwa, fotografując głównie rodzinne miasto i region. Uczestnik i laureat wielu wystaw i konkursów fotograficznych. Od 2015 roku członek ZGF.

Uroczysty wernisaż

Otwarcie wystawy pt. „Natura jest piękna (HDR)” odbędzie się 13 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 w Restauracji Morandówka (Zamość, ul. Staszica 25). Prace będzie można oglądać aż do 25 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.

Portal Zamojski jest patronem medialnym tej wystawy.

Najnowsze zapowiedzi

fot. Adrian Such (archiwum)

VI Orszak Trzech Króli w Zamościu – trasa, program

6 stycznia ulicami Zamościa przejdzie VI Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Publikujemy trasę i szczegółowy program Orszaku.

materiał nadesłany

„Walczymy razem z Sebastianem” – turniej w Zamościu

Jak co roku, 26 grudnia w hali OSiR w Zamościu odbędzie się Świąteczny Charytatywny Turniej Piłkarski, tym razem pod hasłem „Walczymy razem z Sebastianem”. Co w programie?

materiał nadesłany

„Andersen Tawil” – wystawa Oliwii Kwiatkowskiej

Młodzieżowa Pracownia Fotografii „Negatyw”, Zamojski Dom Kultury oraz autorka Oliwia Kwiatkowska zapraszają na otwarcie wystawy fotografii pt. „Andersen Tawil”.

fot. Alicja / pixabay.com (archiwum)

Spotkanie wigilijne dla osób samotnych i bezdomnych

19 grudnia w Zamościu odbędzie się uroczyste spotkanie wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

materiał nadesłany

PWSZ Zamość vs RKS Cukrownik S.Instal Chybie

W najbliższą sobotę (14.12) w Zamościu odbędzie się mecz I ligi tenisa stołowego kobiet – PWSZ Zamość zmierzy się z RKS Cukrownik S.Instal Chybie.