Zamojska Grupa Fotograficzna i Restauracja Morandówka zapraszają na wystawę zdjęć Tadeusza Adamczuka pt. „Natura jest piękna (HDR)”. Czym jest HDR? Wyjaśniają to organizatorzy w zaproszeniu na wernisaż.

Nasz świat jest pełen kontrastów. Nie tylko tych natury egzystencjalnej, ale i tych o dosłownym znaczeniu, czyli kontrastów świetlnych. Fotografując, niejednokrotnie napotykamy na problem jednoczesnego „pomieszczenia” na zdjęciu szczegółów tonalnych: jasnych fragmentów oraz miejsc ciemnych. Szczególnie ma to miejsce w fotografii cyfrowej, gdzie pojemność tonalna teraźniejszych matryc nie jest za wielka. Na pomoc w opanowaniu tego zjawiska przychodzi właśnie technika HDR. Jest to (…) metoda wykonywania zdjęć o poszerzonym zakresie tonalnym, gdzie tzw. światła jak i cienie posiadają wyraźny rysunek i mnogość detali. Technicznie osiąga się to przez fotografowanie tej samej sceny trzykrotnie, ale o różnych ekspozycjach. Oprócz zdjęcia naświetlonego prawidłowo, musi być takie same zdjęcie bardzo jasne, a także wersja bardzo ciemna. Te trzy składowe odpowiedni program komputerowy do HDR montuje na ostateczny obraz – czytamy w zaproszeniu.

Informacje o autorze

Tadeusz Adamczuk urodził się w Zamościu. Z zawodu jest muzykiem (gra jako skrzypek w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego), z zamiłowania fotografem. Swoim hobby zajmuje się od dzieciństwa, fotografując głównie rodzinne miasto i region. Uczestnik i laureat wielu wystaw i konkursów fotograficznych. Od 2015 roku członek ZGF.

Uroczysty wernisaż

Otwarcie wystawy pt. „Natura jest piękna (HDR)” odbędzie się 13 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 w Restauracji Morandówka (Zamość, ul. Staszica 25). Prace będzie można oglądać aż do 25 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.

Portal Zamojski jest patronem medialnym tej wystawy.