Już w najbliższą niedzielę (6 stycznia) ulicami Zamościa przejdzie V Orszak Trzech Króli. Publikujemy program i trasę Orszaku.

Orszak odbędzie się tradycyjnie w Święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego). Tegoroczna edycja zbiegła się z 20. rocznicą wizyty papieża Jana Pawła II w Zamościu. W związku z tym trasa Orszaku będzie inna niż zwykle.

Mamy to szczęście, że w Zamościu 20 lat temu podążaliśmy na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tam zaczynamy zamojski Orszak w 2019 roku – poinformowała nas Małgorzata Farion ze Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

Program i trasa Orszaku

O godz. 10.00 zostanie odprawiona msza święta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Nabożeństwo odprawi biskup Marian Rojek.

Po mszy świętej wyruszy Orszak. Uczestnicy przejdą ulicami: Wyszyńskiego, Peowiaków, Partyzantów, Łukasińskiego i Grodzką aż na Rynek Wielki. W trakcie Orszaku kolędować będzie młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu wraz ze Szkołą Muzyczną Yamaha w Zamościu.

Zaplanowano kilka scenek jasełkowych: na schodach kościoła pw. MBKP (Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu), obok Urzędu Gminy Zamość (Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu, Szkoła Podstawowa w Płoskiem) oraz na Rynku Wielkim (Grupa Teatralna „Jednak Warto” działająca przy Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu).

Lista małych orszaków

Orszak czerwony: Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu,
Orszak zielony: Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu,
Orszak żółty: Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu,
Orszak fioletowy: Katolicka Szkoła Podstawowa w Zamościu,
Orszak niebieski: Szkoła Podstawowa nr 10 w Zamościu,
Orszak pastuszków: Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu,
Orszak biały: szkoły z terenu Gminy Zamość: Szkoła Podstawowa w Mokrem, Zespół Szkół w Płoskiem, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, Szkoła Podstawowa w Borowinie Sitanieckiej.

Na uczestników mają czekać słodkie i ciepłe poczęstunki. — Zapraszamy do wspólnego śpiewania kolęd, odkrywania tajemnicy jasełkowej, na słodkie kremówki „papieskie”, szczodraki zamojskie, „gwiazdki królewskie”, gorącą herbatę oraz grochówkę żołnierską – zachęcają organizatorzy.

Patroni honorowi: biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński.

Portal Zamojski jest patronem medialnym tego wydarzenia.