Rynek Wielki w Zamościu

Już w najbliższy piątek (15 marca) na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Akcja odbędzie się w wielu krajach. Jej zamojską odsłonę organizują licealiści we współpracy ze Stowarzyszeniem „Zamość – Nasz Wspólny Dom”. — Jest to całkowicie apolityczna impreza, która ma zwrócić uwagę na problemy klimatyczne na Ziemi – mówi Diana Sawicka, przewodnicząca Stowarzyszenia.

Jak podkreślają organizatorzy strajku, „kryzys klimatyczny to największe wyzwanie naszych czasów”. — Każdy kolejny stopień, o który ociepli się Ziemia, oznacza bardzo poważne konsekwencje: ekstremalne zjawiska pogodowe, długotrwałe fale upałów, rozprzestrzenianie się chorób, masowe migracje i wysoce prawdopodobne ryzyko konfliktów zbrojnych. Żeby zatrzymać katastrofę klimatyczną, musimy odejść od węgla w ciągu niespełna 12 lat – ostrzegają w zaproszeniu na strajk.

Krytykują też postawę polityków: — Politycy albo w nieskończoność przeciągają bezowocne rozmowy, albo w ogóle nie przyjmują do wiadomości skali wyzwania, z jakim się mierzymy. A przecież od ich decyzji zależy przyszłość nas wszystkich i całej planety. Dosyć bezczynności. Nie czekajmy, bo nie ma na co czekać! Potrzebujemy masowej mobilizacji, bo tylko w ten sposób pokażemy politykom, że już nie prosimy ich o reakcję, tylko żądamy konkretnych działań.

Strajk odbędzie się 15 marca (piątek) o godz. 10.00 na Rynku Wielkim. — Temat zmian klimatu traktowany jest tak powierzchownie, że uczniowie i uczennice muszą opuszczać lekcje szkolne, by zwrócić na niego uwagę. To musi się zmienić! Zapraszamy młodzież i wszystkich tych, którzy przejmują się przyszłością naszej planety! – czytamy w zaproszeniu, które dotarło do naszej redakcji.