Rynek Wielki w Zamościu

„Iskra Pamięci” – to tytuł wydarzenia patriotycznego, które odbędzie się w najbliższą sobotę (14 września) równolegle w Warszawie i Zamościu.

Celem „Iskry Pamięci” ma być upamiętnienie Polaków, w tym oficerów, podoficerów i szeregowych Wojska Polskiego, których zamordowano w 1940 roku w Katyniu. Główna odsłona akcji odbędzie się 14 września na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, ale bliźniacza uroczystość organizowana jest także w Zamościu.

Organizatorem akcji w obu miastach jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Uroczystość objął swoim patronatem Prezydent RP Andrzej Duda. — Ofiary zbrodni przez pół wieku spoczywały bez upamiętnienia lub pod fałszywymi tablicami, a ich oprawcy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności. Przez wiele lat temat Katynia był ukrywany przed opinią publiczną – powiedział Zbigniew Chmiel, prezes Fundacji PGNiG.

„Iskra Pamięci” w Zamościu – program wydarzenia

O godz. 16.00 na płycie Rynku Wielkiego w Zamościu zapłoną pierwsze znicze, a kilka chwil później ze sceny będą recytowane fragmenty listów pomiędzy żołnierzami wywiezionymi do Katynia a członkami ich rodzin. — Z dwóch tysięcy lampek zostanie ułożony polski orzeł wojskowy, odnoszący się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu – czytamy w zaproszeniu.

Na godz. 17.00 zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem historyków i przedstawicieli Stowarzyszenia Zamojska Rodzina Katyńska. Przed godz. 18.00 rozpocznie się koncert orkiestry wojskowej, a około godz. 19.00 – wieczorna część wydarzenia, w tym: modlitwa, odegranie „Śpij kolego”, odśpiewanie hymnu narodowego, przemówienia okolicznościowe. Wydarzenie zakończy się koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Wilna. Początek koncertu o godz. 20.00.