środa, 11.02.2015

21-26 lutego: XX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm"

21-26 lutego: XX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm"
materiał nadesłany

W dniach 21-26 lutego odbędzie się w Zamościu 20. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Myślą przewodnią tegorocznego przeglądu jest hasło „O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca”.

„Sacrofilm” podejmuje próbę dialogu między religiami monoteistycznymi – judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Tegoroczne motto wpisuje się w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W tym roku proponujemy zatrzymać się nad kwestią wojny i pokoju. Jesteśmy świadkami wielu konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, zamachów terrorystycznych, niezawinionego cierpienia wielu ludzi – zauważa ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor „Sacrofilmu”.

Pojawia się zatem pytanie, jak to możliwe, że po doświadczeniach II wojny światowej, w której zginęło wiele milionów ludzi, człowiek znów chwyta za broń i zabija brata – zastanawia się ks. Mokrzycki.

I dodaje: — Wielu ludzi jako przyczynę wojen wskazuje na religię. Nie da się ukryć, że ludzie walczą w imię Boga. Tylko czy są to prawdziwi wyznawcy swoich religii? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas tegorocznej edycji „Sacrofilmu”, zarówno na kinowym ekranie, jak i w salach wykładowych.

„Sacrofilm” uzyskał rekomendację Signis Europe – Europejskiego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej. — Jest to bardzo duże wyróżnienie i cieszymy się, że przegląd został zauważony w Europie – mówi ks. Mokrzycki. Szczegółowy program znajduje się na stronie sacrofilm.pl.

Portal Zamojski jest patronem medialnym tego wydarzenia. Patroni honorowi: prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, bp Marian Rojek, rektor WSZiA dr inż. Krzysztof Pancerz oraz reżyser Krzysztof Zanussi.

© autor/źródło: nadesłane; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: